Cytryna i jej ciekawe właściwości

Cytryna i jej ciekawe właściwości

Mimo, że drzewa cytrynowe są uprawiane tylko w ciepłym klimacie to sam owoc gości w naszych domach na co dzień i o każdej porze roku. Ze względu na intensywnie kwaśny smak cytryn oraz składniki odżywcze korzystamy z nich głównie w kuchni. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy jak bardzo mogą nam pomóc w życiu codziennym.

Cytryny mogą służyć np. jako naturalny środek dezynfekujący, odstraszacz na szkodniki czy sposób na chwasty. Więcej ciekawych właściwości przedstawiamy poniżej:

 

Usuwa tłuste plamy

Jeśli masz problem z tłustymi powierzchniami, np. blatami, naczyniami, szklankami, deskami do krojenia itd.- cytryna może Ci pomóc! Wystarczy polać sokiem z cytryny tłusty przedmiot i posypać sowicie solą, odczekać chwilę i wytrzeć do sucha.

 

Zwalcza nieprzyjemne zapachy

Gdy twoja lodówka uwalnia nieprzyjemne zapachy, włóż do niej parę obranych cytryn. Zobaczysz, że zadziała! Podobno cytryna pochłania zapachy lepiej niż soda oczyszczona.

 

Poleruje chrom i stal nierdzewną
Cytryna działa jak papier ścierny i potrafi zdziałać cuda na takich powierzchniach, jak chrom czy stal nierdzewna. Wystarczy pocierać skórkami z cytryny o daną powierzchnię, spłukać i wytrzeć do sucha.

 

Działa jak dezodorant
Obawiasz się tych wszystkich dezodorantów dostępnych na rynku, które zawierają mnóstwo chemii? Lepiej wyciśnij cytrynę! Sok z cytryny zaaplikowany pod pachy działa podobnie (jeśli nawet nie lepiej) jak kosmetyki kupowane w drogeriach.

 

Usuwa pleśń z ubrania
Jeśli na twoim ubraniu pojawi się pleśń, nie wyrzucaj go. Wystarczy wymieszać trochę soku z cytryny z solą i zaaplikować na daną powierzchnię, po czym pozostawić do wyschnięcia.

 

Wybiela
Zamiast dolewać do swojego prania wybielacza, wlej pół szklanki cytryny. Będziesz mieć pewność, że nie korzystasz z toksycznych substancji, które także mogą uczulać!

 

Oczyszcza skórę twarzy
Po co wydawać pieniądze na toniki i kremy? Jeśli chcesz oczyścić skórę twarzy i wybielić wągry, wystarczy, że wyciśniesz na wacik trochę soku z cytryny i przetrzesz twarz. Parę takich ?zabiegów? zdecydowanie poprawi kondycję skóry twarzy.

 

Odstrasza koty
Zapach cytryny jest przyjemny dla ludzi, jednak odrażający dla kotów. Jeśli Twoje pupile wchodzą na kuchenny blat lub stół, spryskaj delikatnie te miejsca sokiem z cytryny.

Jeżeli wykorzystujesz cytrynę lub jej sok w inny, ciekawy sposób to koniecznie podziel się z nami w komentarzach! :)