Jak ubić idealną śmietanę?

Jak ubić idealną bitą śmietanę

Od tygodnia planujesz zrobić deser, który poleciła Ci koleżanka, ale niestety wymaga on ubicia śmietanki. Ups, oboje wiemy, że już kilka razy próbowałaś i zawsze kończyło się to tym samym płynnym wynikiem, ale wiesz co? Teraz Ci się uda, bo będziesz wiedziała jak to poprawnie zrobić.

 

1. Kup śmietankę 30%-36%

Przy zakupie najważniejszy jest procent tłuszczu w śmietance. Im wyższy, tym kremówka lepiej się ubije. Produktów w tej kategorii mamy kilkanaście, ale nie należy przejmować się zbytnio wyborem producenta. To mit, że śmietana jednej firmy ubija się lepiej, a inna gorzej, mogą jednak nieznacznie różnić się smakiem.

Zwróć uwagę czy śmietanka była w sklepie w lodówce czy na zwykłej półce. Jeśli masz wybór, sięgaj po produkty z lodówki.

Sprawdzonymi produktami są: śmietanka łaciata (30%), śmietanka łowicka (36%), śmietana do deserów Piątnica (36%) i śmietanka Zott (30%).

 

2. Wstaw śmietankę do lodówki

Aby śmietanka się ubiła, musi spędzić w lodówce minimum kilka godzin, choć jest to czas względny. Jeśli w sklepie kremówka stała w chłodni, to w domu wystarczy chłodzić ją przez 30 min. Albo jeśli mamy śmietankę w temperaturze pokojowej, a czasu niewiele to możemy kremówkę wrzucić do zamrażarki, pilnując aby nam nie zastygła.

 

3. Przygotuj mikser i miskę

Śmietana podczas ubijania potrafi chlapać, więc warto zaopatrzyć się w jakieś wysokie naczynie jeśli nie mamy ochoty na wielkie sprzątanie. Dobrze spisują się do tego garnki na mleko.

Materiał z jakiego jest wykonanie naczynie nie jest ważny ponieważ zarówno metalowy garnek, jak i plastikowa miska spełnią swoje zadanie, choć osobiście polecam to pierwsze (lepiej i szybciej się chłodzi).

 

4. Wrzuć miskę / garnek i widełki od miksera do zamrażarki

To jest cały sekret. Niech twoje naczynia chłodzą się przynajmniej 15 min.

 

5. Zacznij ubijać śmietankę

Wyciągnij naczynia z zamrażarki starając się ich zbytnio nie ogrzewać dłońmi. Wyjmij kremówkę z lodówki, wstrząśnij i wlej odmierzoną miarę do naczynia. Na wolnych obrotach zacznij miksować wierzch śmietanki tylko do lekkiego spienienia. Duże bańki powinnaś zobaczyć już po chwili. Zwiększ obroty a widełki umieść głębiej. Jeśli naczynie jest szerokie zacznij wykonywać koliste ruchy mikserem, przy węższych garnkach możesz trzymać go nieruchomo, a tylko od czasu do czasu podnosić i opuszczać.

Nie panikuj. Jeśli wlałaś 500 ml śmietanki to mogą minąć 4-6 min zanim zacznie coś się zmieniać.

Kiedy śmietanka staje się bardziej gęsta, widełki formują małe smugi a w głowie myślisz ?coś się dzieje?, to jest ten moment, aby dodać cukier puder. Przyjęły się 3 łyżki na 250 ml śmietanki. Nie wsypuj wszystkiego na raz! Najpierw dodaj pół łyżki, a dopiero później po łyżce, za każdym razem dokładnie miksując.

Zakończ kiedy kremówka będzie sztywna. Przewróć garnek do góry dnem, jeśli nic nie spadło to znaczy, że Twoja praca została zakończona i nie musisz ubijać ?dla pewności?.

 

Ubijałam dla pewności i śmietana przestała być sztywna.

Krótko mówiąc masa się zwarzyła.

Jeśli wydzieliła się tylko ?woda?, a Ty masz jeszcze trochę kremówki, dolej ją do zważonej śmietanki (1/4 tego co się zwarzyło) i ubijaj dalej do uzyskania sztywnej konsystencji.

Jeśli pojawiły się grudki, a Ty jeszcze nie dodałaś cukru, to ubijaj dalej aż powstanie masło. Na koniec wypłucz kule masła w lodowatej wodzie i taki produkt możesz wykorzystać do jakiegoś ciasta.