Pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy

W zależności od decyzji pary lub mężczyzny, chwila zaręczyn jest dla kobiety zupełnym zaskoczeniem, przebiega w ustalonych wcześniej przez dwojga okolicznościach lub kilka elementów zostaje wspólnie przedyskutowanych, ale sam moment nie jest zaplanowany.

Są kobiety, które cieszą się i akceptują otrzymany pierścionek zaręczynowy, nie mając potrzeby posiadania wpływu na jego zakup. Druga grupa kobiet nie wyobraża sobie noszenia biżuterii niewybranej przez siebie, a trzecia ? pragnie wspólnie z ukochanym wybrać materialny symbol ich narzeczeństwa, który później będzie towarzyszył im przez długie lata. Żadnej z powyższych postaw nie należy oceniać ? jest to indywidualny wybór każdej pary.

 

4 brylantowe fakty

Warto jednak posiadać podstawową wiedzę o brylantach. Ich najważniejszymi cechami są: szlif, masa (podawana w karatach), barwa oraz przejrzystość. Szlifu nie należy mylić z kształtem ? określa on stopień błysku kamienia poprzez sposób, w jaki brylant odbija światło. Im lepszy szlif, tym bardziej błyszczy. Masę wszystkich kamieni mierzymy w karatach, a na każdy karat składa się 100 punktów. A więc 0,5 ? karatowy brylant posiada 50 punktów, zaś 0,9 ? karatowy ma ich 90. Ważne: karat dotyczy wagi (0,2g), a nie rozmiaru. Nie ma zatem znaczenia, że kamień sprawia wrażenie dużego, ponieważ często nie pokrywa się to z jego wagą.

Diamenty określa się na skali kolorów rozpoczynającej się od kamieni bezbarwnych (D) do brązowych (Z). Oczywiście, bezbarwne sztuki są najdroższe. Ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić wewnętrznych inkluzji czy minimalnych skaz zewnętrznych kamieni. Większość defektów można dostrzec jedynie dzięki powiększeniu. Im więcej wad w brylancie, tym niższa jest jego przejrzystość. Czyste diamenty są bardzo drogie, warto więc zdecydować się na kamień niebudzący zastrzeżeń dla oka, posiadający zanieczyszczenia widoczne wyłącznie pod mikroskopem.

 

Miejsce zakupu

Panuje przekonanie, iż nie należy oszczędzać na pierścionku zaręczynowym, lecz zawsze warto zapytać w sklepie jubilerskim o rabat ? czeka nas przecież za pewien czas zakup obrączek i być może pozostaniemy wierni wybranej marce. Należy zachować ostrożność w nabywaniu tak cennej biżuterii u niezaufanych sprzedawców. Nie brakuje osób wykorzystujących ten ważny w życiu ludzi moment, by drogo sprzedać nieszlachetny kamień. Gdy zachwyci nas antyk czy unikat, podpiszmy umowę z prawem zwrotu i zanieśmy pierścionek do fachowej wyceny. Możemy również zdecydować się na indywidualne zamówienie go u jubilera bądź złotnika z odgórnym ustaleniem ceny. Czas oczekiwania na pierścionek wynosi na ogół 20 ? 40 dni.

 

Złoto, platyna czy srebro

Możemy zdecydować się na naturalne złoto w żółtym kolorze. Jeżeli nie lubimy tej barwy, mamy do wyboru białe złoto z dodatkiem palladium lub niklu lub różowe zawierające miedź. Platyna jest metalem znacznie droższym od złota i jednocześnie trudniejszym materiałem pracy dla złotnika. Jest to jednak najtrwalszy metal, z jakiego powstaje biżuteria. Nie ściera się, posiada biało ? srebrną barwę i jest najlepsza dla skór wrażliwych i alergicznych. Srebro jest najmniej trwałe i nie jest polecane do utrzymywania brylantu. Miłośnikom srebrnego koloru poleca się pierścionki wykonane z białego złota lub platyny.

 

Wzór

Kobietom ceniącym delikatną biżuterię zaleca się dyskretny i elegancki wzór pierścionka. Tradycyjny pierścionek zaręczynowy posiada centralnie umiejscowiony brylant z czterema lub sześcioma krapami. Warto zadbać, by ilość łapek była odpowiednio dobrana do wielkości kamieni, ponieważ zapewnia ona jego niewypadanie. Brylant w powyższym fasonie najpiękniej łamie światło. Paniom lubiącym większą i ozdobną biżuterię przypadną do gustu topazy, rubiny lub inne kamienie w modelach posiadających odważne kształty. Na rynku jubilerskim nie brakuje współczesnych, minimalistycznych, a czasem wręcz udziwnionych fasonów. Nie warto jednak przesadzać z fantazją przy dokonywaniu wyboru, gdyż pierścionek zaręczynowy powinien przede wszystkim być wygodny i niekłopotliwy w noszeniu. Ostre kształty biżuterii czy za ciężkie kamienie mogą po pewnym czasie stać się powodem rozczarowania.