Jak ubić masło z cukrem i jajkami?

Jak ubić masło z cukrem i jajkami

Podstawą większości ciast i kremów jest ubite masło z cukrem. Do tego momentu pewnie idzie Ci świetnie, ale gdy tylko dodajesz jajka, cała masa warzy się i zamiast pięknego kremu, otrzymujesz coś na kształt kaszki dla dziecka. Nie było by przyjemnym przez takie niepowodzenie przestać piec pyszne ciasta, więc przeczytaj kilka moich porad i pozbądź się swojej pięty Achillesa.

 

Masło

Warto zainwestować w prawdziwe masło (zawartość tłuszczu 82%) i rozstać się z produktami masło-podobnymi. Ciasto wychodzi smaczniejsze, a kremy bardziej sztywne.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie wybierają produkty masło-podobne, bo są miękkie i tańsze. Nie powinno to jednak nikogo kusić. Masło po pewnym czasie również staje się plastyczne, a jeśli nie lubimy czekać, spróbujmy pokroić je w drobną kostkę i ubijać mikserem aż nabierze plastycznej formy.

 

Temperatura

Wszystkie składniki zawsze powinny być w temperaturze pokojowej.

 

Ubijanie

Wrzuć masło do miski i ubijaj mikserem, aż straci swoją twardą formę. Dodaj cukier (etapami, pierwsza część powinna być bardzo mała) i ubijaj aż cukier się rozpuści. Jajka roztrzep w osobnej misce, tak aby żółtko połączyło się z białkiem (możesz zrobić to mikserem lub trzepaczką). Etapami dodaj jajka do masła za każdym razem dokładnie miksując. Pierwsza część powinna być bardzo mała (najlepiej niech to będzie jedna łyżka). Ubijaj aż masy się połączą.

 

Czemu mi się warzy?

To tyczy się ogólnego mieszania składników. Zazwyczaj bywa tak, że jeśli ?na raz? dodamy zbyt dużą ilość jednej masy do drugiej to powstaje nam coś na kształt kaszy. Należy zahartować sosy, kremy, ciasta i dodawać produkty etapami.

W tym przepisie to białko jest problematyczne. Jeśli dodasz go do masła zbyt dużo, całość momentalnie się zwarzy.

 

Czy mogę odratować zwarzoną masę?

Tak, ale nie zawsze to się opłaca. Przy kremach lepiej zacząć od nowa, ponieważ masa lubi ponownie się zwarzyć przy dodaniu kolejnych składników.

Aby odratować masę:

Ustaw garnek z gotującą się wodą na kuchni. Na garnku umieść w misce zwarzoną masę tak, aby dno nie dotykało tafli wody. Mikserem ubijaj, aż kaszka zniknie. Poczekaj aż wystygnie i kontynuuj wykonywanie przepisu.