Czy księżyc ma na nas wpływ?

Czy księżyc ma na nas wpływ?

Większość z nas na pewno słyszała, iż księżyc ma ?moc?, która pozwala mu oddziaływać nie tylko na zjawiska pogodowe, ale również na ludzi. Jednak czy to prawda? Przeprowadzono mnóstwo badań na przestrzeni lat, które miały wykazać związek pomiędzy księżycem, szczególnie w jego pełni, a ludzką biologią i zachowaniem człowieka.

Oto jak naukowcy poradzili sobie z tym tematem:

 

Problemy ze snem

W pewnym badaniu naukowcy zwerbowali 33 ochotników i przez cztery lata monitorowali aktywność mózgu, ruchy gałek ocznych i wydzielanie hormonów podczas ich snu. Wszyscy uczestnicy byli zdrowi, nie mieli problemów ze snem i nie przyjmowali żadnych leków. Po zapoznaniu się z danymi, naukowcy odkryli, że w czasie pełni księżyca aktywność mózgu, związana z fazą snu głębokiego, spadła o 30 procent. Co więcej, osoby te potrzebowały dodatkowych pięciu minut by zasnąć i spały 20 minut krócej. Uczestnicy badania twierdzili, że nie spali ?twardo?. Wśród badanych wykazano również zmniejszony poziom melatoniny, hormonu, który reguluje cykl snu. Musi więc być coś na rzeczy, nie sądzicie?

 

Nieudane operacje

Lekarze i pielęgniarki zawsze coś spartaczą podczas pełni księżyca? Według badania opublikowanego w 2009 roku w czasopiśmie ?Anesthesiology?, to wcale nie prawda. W rzeczywistości, naukowcy odkryli, że ryzyko niepowodzenia danej operacji byłoby takie samo w każdej fazie księżyca.

 

Menstruacja

To jeden z tych bardziej kontrowersyjnych tematów. Chodzi o to, że zarówno księżyc, jak i kobiety przechodzą cykl miesięczny i dlatego uważa się, że pełnia może ?wywołać? miesiączkę. Z tym, że cykle miesiączkowe kobiet różnią się długością i okresem trwania (w niektórych przypadkach znacznie). Podczas gdy cykl księżycowy wynosi dokładnie 29,5 dni.

Mimo to, istnieje jedno badanie wykonane na zaledwie 312 kobietach, które przeprowadził Winnifred B. Cutler w 1980 roku, wykazujące pewną zależność. Cutler zauważył, iż u 40 procent uczestniczek wystąpiła miesiączka w ciągu dwóch tygodni od pełni księżyca. Jednak, czy to wystarcza? Oceńcie same?