Jaki prezent na ślub?

Jaki prezent na ślub?

Wiadomo, że na ślub zaprasza się ludzi, z którymi chce się dzielić radością w tym szczególnym dniu. Dla młodych najważniejsza powinna być właśnie sama obecność bliskich osób. Tradycyjnie jednak goście poza swoją obecnością na uroczystości obdarowują parę młodą prezentami. A te prezenty często wymagają długiego namysłu.

 

Artykuły gospodarstwa domowego

Miksery, garnki, wazoniki, obrazy, talerze, sztućce ? przedmioty, które są w domu przydatne. W końcu młodzi zaczynają nowe życie, więc przydadzą im się nowe sprzęty. Tylko czy na pewno? Część par młodych po ślubie zamieszkuje w nowym domu/mieszkaniu i o ile nie mają jakiegoś bardzo wyrafinowanego gustu to tego typu prezenty im się przydadzą, ale wielu młodych ludzi mieszka w dzisiejszych czasach w wynajętych mieszkaniach albo z rodzicami. Wtedy kupowanie sprzętów domowych nie ma większego sensu.

W wypadku, kiedy młodzi małżonkowie mieszkają z którymiś rodzicami zazwyczaj wszelkie niezbędne sprzęty w domu są już obecne, a nowe tylko by się kurzyły i zajmowały miejsce. Artykułem domowym, który ma zastosowanie praktycznie w każdej sytuacji jest pościel ? każdy musi w czymś spać, a jedna czy dwie zmiany pościeli więcej dużej różnicy nie zrobią (tym bardziej, że przecież z czasem materiał się starzeje i drze).

 

Koperta

Oczywiście nie pusta, ale z pieniędzmi. Wiadomo ? pieniądze zawsze się przydadzą i są prezentem uniwersalnym. Wydawałoby się, że to najprostsze rozwiązanie, jednak ono również przysparza gościom licznych problemów. Ile dać? Niektóre teorie mówią, żeby dać tyle, ile młodzi wydają na talerzyk dla nas na weselu. Ale nie zawsze możemy się tego dowiedzieć (z różnych powodów), a czasem po prostu nas nie stać na tyle.

Osobiście nie rozumiem ludzi, którzy decydują się nie przyjść na wesele, ?bo nie stać ich na kopertę?. Ja wychodzę z założenia, że skoro ktoś mnie zaprosił, to chce, żebym z nim była, a nie dlatego, że liczy na przypływ gotówki. Sama też liczyłam na obecność znajomych i rodziny, a nie prezenty od nich. Dlatego, drodzy goście, dawajcie do koperty tyle, na ile Was stać. Jeśli jesteście bliską rodziną możecie się szarpnąć na nieco większą sumę, ale wydaje mi się, że jeśli jesteście znajomymi czy przyjaciółmi to 300zł od pary jest odpowiednią sumą (zwłaszcza, że często młode pary rzeczywiście są młodymi ludźmi i mają młodych znajomych, którzy rozpoczynają karierę zawodową i nie zarabiają jeszcze kokosów, a czasem wręcz tylko dorabiają sobie w czasie studiów).

 

Kwiaty, wino i pluszaki

Tradycyjnie przyjęło się, że poza głównym prezentem lub jeśli nie jest się zaproszonym na wesele daje się jakiś drobiazg. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były kwiaty. Młode pary jednak coraz częściej z nich rezygnują z różnych powodów (wyjeżdżają szybko w podróż, nie mają miejsca, uważają, że kwiaty to marnowanie pieniędzy) i życzą sobie różnych innych rzeczy.

Bardzo popularne są prośby o wina lub kupony lotto. Niektórzy proszą o coś, co uzupełniłoby ich kolekcję (jak my ? prosiliśmy o książki). Inni organizują zbiórkę maskotek i zabawek, które oddają do domów dziecka lub karmy i akcesoriów dla zwierząt, które zanoszą do schroniska. W niektórych organizacjach można też zamówić ?puszkę?, do której goście będą wrzucali datki, które zostaną przekazane na wybrany przez młodych cel (dla głodujących dzieci, na czyjeś leczenie). Najlepiej zapytać młodych, co by chcieli i dostosować się do ich życzeń. I rada dla młodych ? przygotujcie się, że co byście nie powiedzieli pewnie i tak dostaniecie przynajmniej jednego kwiatka ;)