Krótko o produktach wspomagających odchudzanie

Krótko o produktach wspomagających odchudzanie

Dieta ma znaczący wpływ na naszą sylwetkę, a wprowadzanie do niej odpowiednich produktów może pomów nam pozbyć się tkanki tłuszczowej. Duże znaczenie przy naszej diecie ma poziom insuliny we krwi. Przy zbyt wysokich wskaźnikach może powodować otyłość i nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha. Po jakie produkty warto sięgać?

 

Awokado

Bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Awokado ma niestety złą reputację, jeśli chodzi o odchudzanie. Jednak warto zmienić co do niego zdanie. Powód: Tłuszcze mogą przyczyniać się do złagodzenia tempa uwalniania cukrów do krwiobiegu, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania insuliny. Awokado zawiera również odchudzający węglowodan o nazwie mannoheptuloza. Badania wykazują, że węglowodan ten obniża wydzielanie insuliny.

 

Siemię lniane

Jeśli nie chcesz mieć sterczącego brzucha, siemię lniane to idealne rozwiązanie. Jest bogate w składniki odżywcze, jak tiaminy, magnez, miedź, fosfor i mangan. Wysoka zawartość błonnika pomaga również zmniejszyć poziom cukru we krwi, normuje poziom cholesterolu i wspomaga odchudzanie. Co więcej, dodanie 2 do 3 łyżek siemienia lnianego do koktajli, płatków owsianych, sałatek każdego dnia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i dostarcza organizmowi ?dobrych tłuszczów?.

 

Jajka

W badaniu z 2008 roku, opublikowanym w czasopiśmie ?International Journal of Obesity?, osoby z nadwagą i otyłością, które jadły dwa jajka dziennie na śniadanie straciły o 65 procent więcej kilogramów niż ci, którzy wybierali inne produkty na śniadanie. Badacze doszli do wniosku, że jedzenie jajek może kontrolować głód, zmniejszając wydzielanie insuliny po posiłku i hamować apetyt poprzez utrzymanie stałego poziomu cukru i insuliny we krwi.

 

Wiśnie

Nie dość, że smakują wyśmienicie to zaspokajają chęć na coś słodkiego a mają zaledwie kilka kalorii. Naukowcy wykazali, że wiśnie zawierają związki chemiczne o nazwie antocyjany (zawarte również w innych czerwonych owocach) które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. W badaniach przedstawionych w czasopiśmie ?American Chemical Society?s Journal of Agricultural and Food Chemistry?, udowodniono, że antocyjany zmniejszają produkcję insuliny o 50 procent. Są to również silne przeciwutleniacze, które mogą chronić przed chorobami serca i rakiem.