Smocza skóra

Smocza skóra

Problem suchej skóry pojawiający się w okresie zimy jest tak samo powszechny jak uciążliwa suchość w gardle spowodowana ogrzanym przez kaloryfery powietrzem. O skórę rąk i twarzy oraz pękające usta należy w zimne dni dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

 

Dlaczego od wewnątrz?

Zimą zapominamy o zapewnianiu organizmowi odpowiedniej ilości wody. Podczas upałów naszym naturalnym odruchem jest sięganie po butelkę z wodą mineralną. Gdy natomiast wieje chłodem, ograniczamy się do kaw czy herbat, a one w nadmiarze wysuszają naszą skórę. Pamiętajmy zatem o piciu przynajmniej 5 ? 6 szklanek wody niegazowanej dziennie. Wzmacniająco na stan naszej skóry zadziała również zażywanie przez nas witaminy E i kwasu omega ? 3. Warto również umieścić w mieszkaniu nawilżacze powietrza.

 

Oswajanie smoka

Moja mama zwykła żartować, że zimą moje dłonie przypominają powierzchnią smoczą skórę. Gdy niejednokrotnie zapomniałam zabrać z domu rękawiczek moje dłonie krwawiły i bardzo piekły, a później przypominały ziemię afrykańską. Zimą powinnyśmy smarować ręce kremem po każdym ich myciu. Sięgajmy po kremy zawierające glicerynę, natłuszczające i unikajmy wychodzenia z domu z mokrymi dłońmi. Niestety, naszej skórze szkodzą tak ukochane przez nas długie, gorące kąpiele. Wychodząc z wanny czy spod prysznica nie wycierajmy ciała mocno ręcznikiem, ale tylko się nim otulmy i pozwólmy, by ciało samo wyschło. Gdy skóra będzie delikatnie wilgotna, nałóżmy na nią nawilżający balsam.

 

Mroźne pocałunki

Być może to śmieszna rada, ale całowanie się na mrozie sprzyja pękaniu warg i warto ograniczyć zimą ten sposób wyrażania sobie uczuć poza domem. Nasze usta w okresie zimy potrzebują nawilżenia, ale zwalczmy nawyk oblizywania warg, jeśli taki posiadamy. Sięgajmy po pomadki ochronne bogate w wazelinę, woski, glicerynę oraz filtry UV. Na rynku dostępne są zarówno pomadki w sztyfcie, jak i masełka do ust, które można nakładać palcami. W przypadku spierzchniętych, popękanych ust znajdźmy chwilę na zrobienie sobie maseczki z miodu i żółtka.