Na zdrowie!

Na zdrowie!

Okres przejściowy między jesienią, a zimą sprzyja wszelkiego rodzaju chorobom. Wynika to głównie z tego, że na jesienne płaszczyki już trochę za zimno, a na zimowe kurtki odrobinę za ciepło. Bardzo łatwo jest wtedy przegrzać albo przeziębić organizm. Co tu dużo mówić, nawet jeśli ubieramy się odpowiednio to i tak jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieć katar i kaszel. A przecież nie można przeleżeć czterech miesięcy w łóżku.

 

Kaszel

Kaszel często towarzyszy ogólnemu przeziębieniu, ale niekiedy występuje też oddzielnie. Jest chyba najbardziej uciążliwą z zimowych dolegliwości i budzi w nocy. Niestety nie tylko kaszlącego. Jak się go pozbyć? Kaszlu, a nie kaszlącego, oczywiście. Jeśli wiemy, jaki rodzaj kaszlu nas dopadł możemy sobie kupić w aptece syrop, który po około 5-7 dniach powinien przynieść rezultaty.

Tylko, że po tym czasie kaszel często sam już przechodzi. Jak to przyspieszyć? Polecam zrobienie ciepłego mleka z miodem. Dodatkowo można do niego dorzucić czosnek albo imbir (raczej nie oba na raz).

Innym sposobem jest domowy syrop z cebuli. Robi się go bardzo prosto: obieramy i kroimy cebulę w plastry, które układamy w słoiku i przesypujemy sporą ilością cukru. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy aż cebula puści sok. Szybki, tani i całkiem skuteczny sposób na kaszel.

 

Katar

Niestety kataru ciężko się pozbyć. Polecam zaprzyjaźnić się z Amolem. Można go wąchać, co bardzo skutecznie oczyszcza zatoki. Można też wlać go do herbaty (niedużo! Kilka kropli) albo do wanny. Wtedy łączymy przyjemne z pożytecznym ? pijąc lub kąpiąc się wdychamy zapach, ale również rozgrzewamy ciało.

Najgorsze w katarze jest to, że mamy strasznie podrażnioną skórę pod nosem od ciągłego pocierania jej chusteczką. Możemy to miejsce smarować delikatnymi, tłustymi kremami (najlepiej zanim się podrażni) lub delikatnie przykładać chusteczkę kilka razy, zamiast wykonywać jeden, szybki ruch po skórze.

 

Przeziębienie

Mówi się, że ?nieleczone przeziębienie trwa tydzień, a leczone siedem dni?. Często jest w tym sporo prawdy. Można się jednak postarać, żeby objawy jak najmniej nam doskwierały dopóki nie znikną zupełnie. Poza poleconymi wyżej sposobami na kaszel i katar proponuję smarować klatkę piersiową, gardło i stopy maścią rozgrzewającą (np. kamforową, ona dodatkowo działa na węch).

Chyba wszyscy wiemy, że przy przeziębieniu należy dużo pić, ale warto zwrócić uwagę, co pijemy. Odstawmy na bok napoje gazowane i alkohol, a skupmy się na wodzie w temperaturze pokojowej, ciepłej herbacie i soku pomarańczowym (najlepiej samodzielnie wyciśniętym, a jeżeli z jakiś przyczyn nie możemy tego zrobić to zwracajmy chociaż uwagę na skład na opakowaniu).

 

Pamiętajmy ? przy przeziębieniu nigdy za dużo picia!