Czarna Pani Zima

Czarna Pani Zima

Pamiętam jak siedem lat temu oprowadzałam mojego kolegę z Czech po Warszawie. Był zdumiony ilością osób ubranych na czarno. ?Wasze ulice są takie smutne!? ? krzyknął. W samej czerni nie ma niczego złego, sama ją kocham. To kolor klasyczny, kobiecy i uniwersalny. Podobno osoby w czerni skupiają na sobie uwagę i sprawiają wrażenie bardziej poważnych. Warto wiedzieć, jak nosić czerń, by nie sprawiać przytłaczającego wrażenia.

 

Kontrast

Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu dobieranie poszczególnych części garderoby z intencją kontrastu. Jak to wygląda w praktyce? Niektóre z nas dobrze się czują w czerni od stóp do głów. To rzeczywiście wyzwanie stylizacyjne, bo pamiętajmy, że nie każdej z nas jest w czerni do twarzy. Zakładając jednak, że dobrze nam w tym kolorze i mamy zamiar ubrać czarne buty, spodnie i sweter, możemy rozważyć zakup kurtki czy płaszcza w kolorze czerwonym (uzyskując kobiecy, klasyczny kontrast) lub jasnym.

Jeżeli chcemy uzyskać kobiecy lub świeży efekt stylizacyjny, sięgajmy po jasne i ciepłe kolory ? czerwienie, żółcie, róże, kremy i łamane biele. Biały kolor kurtki czy płaszcza nie jest zbyt praktyczny ? chyba, że przemieszczamy się po mieście samochodem. Wówczas nic nas nie ogranicza.

Nie zapominajmy o mocy dodatków ? srebrna i złota biżuteria pięknie współgrają z czernią. Również apaszki pomogą zapewnić nam rozświetlenie twarzy. Dla tych z nas, którym nie brakuje artystycznej wyobraźni są także broszki w postaci biżuteryjnych wizerunków zwierząt czy kwiatów.

Unikajmy czarnych torebek ? większość z nich jest optycznie nudna, a wiadomo, że mało którą z nas stać na oszałamiającą sztukę od znanego projektanta. Zdecydujmy się na plecaczek ze skóry lub postawmy na barwę i fason torebki odzwierciadlające naszą osobowość.

 

Buty

Dobrym rozwiązaniem dla czarnych stylizacji są buty posiadające mocne, srebrne akcenty w postaci klamer, ćwieków czy zamków. Warto również przekonać się do brązowego obuwia. Zarówno kozaki na koturnie, jak i botki na obcasie dodadzą nam elegancji i wysmuklą nogi. Brąz jest kolorem skutecznie ogrzewającym czarny strój.