Ślubne formalności

Ślubne formalności

Jeśli zdecydowaliśmy się na ślub konkordatowy w obrządku chrześcijańskim to mamy do załatwienia tak naprawdę trzy ważne formalne sprawy, bez których ślubu nie dostaniemy. Trzeba zaplanować, kiedy i gdzie pójść, żeby wszystkie dokumenty były ważne. Trzeba też nie tylko samemu znaleźć czas, ale też miejsce na spotkaniach w odpowiednim terminie.

 

Urząd Stanu cywilnego

Z jednej strony najprostsze do załatwienia ? nie trzeba się umawiać na spotkanie, po prostu się idzie i czeka w kolejce. Samo załatwienie formalności trwa nie dłużej niż pół godziny (z wyjściem jednej osoby do kasy) i kosztuje około 120 zł. Należy mieć ze sobą dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia (chyba, że znajduje się on w USC, w którym załatwiamy sprawy, wtedy nie trzeba nic nosić). Na miejscu podpisujemy deklarację, kto jakie nazwisko będzie nosił po ślubie. Urzędnik wydaje nam zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, które ważne jest 3 miesiące. Czyli do USC należy się udać nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą ślubu.

Nauki przedmałżeńskie

Takie nauki zawierają rozmowę z księdzem, psychologiem i parą małżeńską. Normalne nauki są organizowane co tydzień, a spotkania trwają godzinę lub dwie (w zależności od tego kurs trwa 2 lub 4 miesiące) i zazwyczaj są bezpłatne. Jeśli jednak ktoś nie ma czasu może wybrać się na kurs weekendowy, gdzie spędzi tylko dwa dni (najczęściej w godzinach 9-17), ale trzeba będzie za to zapłacić. Koszt takiego kursu jest różny, zwykle jednak nie przekracza 200 zł od pary.

Jakość takiego kursu zależy od tego, gdzie go odbywamy. Na moim ksiądz skupił się na relacji między przyszłymi małżonkami, mieliśmy wypełniać testy (odpowiedzi swoje i co by odpowiedział partner) i dyskutować na ich temat. Uważam, że było to bardzo przydatne, a niektóre pytania poruszały kwestie, o których wcześniej wiele osób nawet nie myślało. To dobra okazja do poznania zarówno partnera jak i samego siebie. Z drugiej strony spotkanie z małżeństwem uważam za bardzo nieudane. Ci państwo mieli opowiedzieć jak im się żyje razem, co jest dla nich ważne w ich związku. Kiedy pan opowiadał o narodzinach pierwszej córki i o porodach rodzinnych użył słowa ?rodziliśmy?, a żona natychmiast mu przerwała, zaznaczając ?JA rodziłam?. W tym momencie uznałam, że nie jest to dobre małżeństwo?Nauki przedmałżeńskie są ważne bezterminowo. Niektóre parafie uznają religię w szkole średniej za odpowiednie przygotowanie do ślubu ? warto o to zapytać na początku.

Poradnia małżeńska

Jeśli nauki prowadzone są w parafii to zwykle poradnia małżeńska jest w nie włączona i nie trzeba się o nią martwić. Jednak w innym wypadku należy załatwić ją sobie samemu, co może powodować pewne kłopoty ? bardzo ciężko jest znaleźć jakiś termin, a jeszcze ciężej rozsądną cenę. Nam się udało odbyć jedynie 2 dłuższe spotkania (planowo są 3 nieco krótsze) i za darmo, ale wiem, że mieliśmy ogromne szczęście. W poradni dowiadujemy się (lub przypominamy sobie tę wiedzę) o sposobach naturalnej antykoncepcji, planowania rodziny i sprawdzania płodności. Uważam, że dla nas nie było to potrzebne (miałam rozszerzoną biologię w szkole i nie dowiedziałam się niczego nowego), ale wierzę, że niektórym się przyda. Jeśli nie pozostaje mieć nadzieję, że trafi się na sympatycznego prowadzącego.

Ponieważ wizyta w poradni małżeńskiej jest częścią nauk przedmałżeńskich (na zaświadczeniu z zakończenia nauk jest miejsce na poradnię) to również ważna jest bezterminowo.