Siniaki

Siniaki

Wszystkie wiemy, jak niepożądane, bolesne i trudne do ukrycia są siniaki na ciele. Zwłaszcza latem, gdy pojawią się w miejscach trudnych do zakrycia ? na nogach, przedramionach lub szyi. Nie musimy jednak męczyć się z nimi 14 dni. Dziś przedstawię kilka sposobów, które pozwolą zwiększyć szansę na zażegnanie fioletowego problemu w kilka dni.

 

Jestem siniak?

W zależności od stopnia wrażliwości naszej skóry, siniaki mogą powstawać na skutek upadku, uderzenia, stłuczenia czy nawet mocniejszego przyciśnięcia okolic ramion czy nóg. Z racji tego, że nasza skóra nie uległa przecięciu, krew nie wypływa z uszkodzonych naczyń poza nasz organizm. Zatrzymuje się ona na poziomie tkanek, tworząc fioletowo ? czerwone krwiaki, które dają objawy bólu i obrzęku. W ciągu kilku lub kilkunastu dni siniaki zmieniają kolor od granatowego i zielonego, aż do żółtego, po czym znika bez śladu.

 

Jak leczyć?

Warto wyrobić w sobie nawyk natychmiastowego reagowania po uderzeniu czy upadku. Gdy zaraz po przykrym zdarzeniu do stłuczonego, bolącego miejsca przyłożymy zimny kompres, lód, mrożonki lub chociaż dużą łyżkę z kuchni, zmniejszamy ryzyko powstania dużego krwiaka. W przypadku lodu pamiętajmy, by kontakt z ciałem nie trwał dłużej niż 10 minut, by nie zaszkodził naszej skórze. Zimny okład przyczynia się do obkurczenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się podskórne krwawienie.

Domowym sposobem na siniaki są okłady z liści kapusty, którą najpierw należy umyć, rozgnieść wałkiem na niezabrudzonej powierzchni i przykładać do bolącego miejsca. Opatrunek należy zmieniać co 3 ? 4 godziny. Rozgnieciona kapusta może być przez nas przechowywana w lodówce lub zamrażalniku do zastosowania w kolejnym dniu.

Korzystajmy również z maści dostępnych w aptekach. Godnymi szczególnego polecenia są Arcalen i Arnika ? ładnie pachną i są naprawdę skuteczne.

 

Kiedy do lekarza?

Gdy siniak po tygodniu nie zmienia koloru lub pomimo okładów miejsce urazu jest w dalszym ciągu bardzo czułe na ból i obrzęknięte, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Bardzo groźne są również krwiaki występujące w obrębie oczu i głowy. Niepokój powinno także wzbudzić w nas pojawianie się siniaków na naszym ciele bez wyraźnej przyczyny.