Łazienkowe rewolucje

Łazienkowe rewolucje

Płytki stare, niewygodne szafki, nieładny kolor? Jest dużo powodów, żeby zrobić remont łazienki. Ale zanim się go zrobi trzeba przemyśleć parę rzeczy, bo to kosztowna inwestycja (kilka tysięcy w zależności od tego, co chcemy wymieniać) i zazwyczaj na dość długi czas.

 

Gdzie się umyć?

Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy w łazience chcemy mieć prysznic czy wannę. Prysznic jest na pewno szybkim sposobem na doprowadzeni się do porządku, a jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że zajmuje mało miejsca. Mycie pod prysznicem zwykle zużywa też mniej wody (zwłaszcza, kiedy nie lejemy jej cały czas, a wtedy, kiedy jest potrzebna). Kabinę prysznicową możemy też urozmaicić i zrobić natryski nie tylko z rączki prysznicowej, ale też z góry i z boków. Wymaga to nieco większego wkładu finansowego, ale może być miłą odmianą. Ja jednak jestem ogromną wielbicielką kąpieli w wannie i nie wyobrażam sobie mieć tylko prysznic. W wannie można spędzić więcej czasu w ciepłej wodzie, czytając książkę, oglądając film lub po prostu relaksując się wśród piany i wonnych olejków. Dodatkowo wanna jest wygodniejsza dla osób starszych i małych dzieci ? można usiąść lub ułożyć wygodnie dziecka. Pod prysznicem czasem jest to problemem. No i zaletą wanny jest to, że może się ona łączyć z prysznicem ? czyli można się szybko umyć, nie trzeba napuszczać wody. Niestety wygodna wanna zwykle zajmuje dużo miejsca, więc często nie nadaje się do naprawdę małych łazienek.

 

Przechowywanie

W łazience koniecznie muszą znaleźć się jakieś szafki. W mniejszych pomieszczeniach szafki służą głownie do trzymania w nich zapasowego mydła, szamponu, produktów higienicznych , kosmetyków oraz szczoteczek i pasty do zębów. Jeśli mamy dużo miejsca możemy zaplanować szafki na czyste ręczniki. Przed kupieniem szafki dobrze byłoby policzyć, ile miejsca potrzebujemy na to, co chcemy w niej zmieścić. I kupić taką trochę większą, bo zawsze lepiej mieć więcej miejsca niż za mało.

 

Kolor

Kolory w łazienkach zwykle są raczej stonowane i neutralne. Częstym wyborem jest ecru lub niebieski, który kojarzy się z wodą. My jednak przy wyborze koloru płytek kierowaliśmy się własnym gustem, nie zwracając uwagi na trendy. W końcu podobać ma się nam a nie znanym projektantom. Wybór kolorów jest naprawdę bogaty, a jeśli nie znajdziemy tego, co chcemy zawsze można spróbować zamówić wykonanie wymarzonych płytek (oczywiście kosztować to będzie odpowiednio więcej). Ja zasugeruję jedynie tyle, żeby podłoga była nieco ciemniejsza od ścian (zwykle w zestawach płytek tak właśnie jest to zorganizowane). My wybraliśmy połączenie płytek ecru i pomarańczowych, sami wybraliśmy, które ściany, jak będą wyglądały i jesteśmy bardzo zadowoleni.

 

Czy to konieczne?

Może nie każdy się ze mną zgodzi, ale uważam, że w łazience koniecznie musi być lustro. Najlepiej na tyle duże, żeby widzieć w nim całą swoją twarz a nawet kawałek niżej. Lustro może być przymocowane do ściany lub być elementem szafki, ale uważam, że w łazience jest bardzo potrzebne (zwłaszcza kobietom).

Rzeczą niezbędną w łazienkach z prysznicem jest umywalka, jednak jeżeli mamy wannę i poza nią zostało nam niewiele miejsca w pomieszczeniu możemy sobie umywalkę odpuścić. Przecież ręce można równie dobrze umyć pod kranem z wanny, trzeba się tylko głębiej pochylić. Bardzo wygodne jest też ustawienie w łazience pralki, ale to również jest opcja tylko dla tych, którzy mają więcej miejsca. Dobrze też byłoby pomyśleć o kontakcie w łazience (koniecznie z uziemieniem), do którego można podłączyć suszarkę lub elektryczną maszynkę.