O asertywności, czyli jak powiedzieć nie

O asertywności, czyli jak powiedzieć nie

Stoisz w kolejce nagle ktoś wchodzi przed Ciebie, nie odzywasz się, przecież nic takiego się nie stało. Koleżanka nie oddaje Ci pożyczonych pieniędzy, nie upominasz się bo nie wypada, na pewno w końcu odda. Powiedzenie ?nie? często sprawia ludziom problem, boją się reakcji innych, uważają że nie wypada odmówić, że dobre wychowanie na to nie pozwala. Artykuł ten odpowie na pytanie dlaczego asertywność w naszym życiu jest tak ważna oraz nauczy nas sposobów umiejętnego odmawiania.

Asertywność to umiejętność otwartego wyrażania swoich uczuć, poglądów, opinii w sposób, który respektuje uczucia i prawa innych. Jest powiązana z poczuciem własnej wartości, nie jest to umiejętność wrodzona, lecz każdy może się jej nauczyć.

 

Klucz do sukcesu

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że w zachowaniu asertywnym nie ma nic złego, walczysz po prostu o swoje prawa, jeśli odmówisz komuś wyjaśniając powód, bez wyrzutów sumienia to tylko poprawi Wasze relacje, jeśli zaś zgodzisz się wbrew swojej woli, może i będziesz postrzegana jako osoba sympatyczna, lecz coraz częściej ludzie mogą zacząć Cię wykorzystywać. Godząc się na wszystko postępujesz wbrew sobie, tym samym tracisz szacunek innych oraz szacunek do samej siebie.

 

Jak więc być osobą asertywną?

Najpierw przypomnij sobie zachowanie, w którym zabrakło Ci asertywności, spróbuj wypisać dobre i złe strony tego zachowania, zauważysz, że dużo więcej było minusów.

Gdy dostaniesz propozycję, z którą nie do końca się zgadzasz, najpierw pomyśl sobie w duchu ?Nie nie zrobię tego?, następnie powiedz głośno ?nie? i zaproponuj coś innego. Na początku na pewno poczujesz się nieswojo, jednak pamiętaj o tym, że zachowanie to buduje twoje poczucie własnej wartości oraz jest naturalne i autentyczne.

Asertywna odpowiedź powinna zawierać stanowcze ?nie?. Nie powinna zawierać przeprosin, nadmiernych tłumaczeń czy usprawiedliwień. Masz prawo do swojego zdania i nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia z tego powodu. Gdy osoba nalega, należy powiedzieć ?już postanowiłem?, ?już zdecydowałem?, gdyż taka postawa jest ostateczna i nie powoduje dalszego namawiania.

Staraj się trenować jak najczęściej swoje asertywne zachowanie. Powodzenia!