Rozwiedziona mama ? jak ułożyć sobie życie w nowym związku?

Rozwiedziona mama - jak ułożyć sobie życie w nowym związku

Nie zawsze życie układa się po naszej myśli i czasem po ślubie, po urodzeniu dziecka przychodzi czas na rozwód. Ale życie nie kończy się wraz z rozwodem, zaczyna się jego nowy etap. Na tej nowej drodze na szczęście zazwyczaj znajduje się miejsce na miłość i nowy związek. Jak pogodzić przyszłość z przeszłością, aby móc bez przeszkód cieszyć się miłością?

 

Były mąż

Po pierwsze, aby ułożyć sobie życie na nowo, musimy zamknąć stary rozdział, oczywiście na tyle, na ile to możliwe. Najtrudniejsze może się okazać poukładanie relacji z byłym mężem. Jest to szczególnie skomplikowane, kiedy jest dziecko. Uregulowanie kwestii opieki nad dzieckiem to niełatwe zadanie. Musimy zdawać sobie sprawę, że wspólne potomstwo tak naprawdę łączy nas w pewnym stopniu z jego ojcem już na zawsze.

Jeśli nie uda się uzgodnić spraw związanych z opieką nad dzieckiem w cztery oczy, czasem trzeba się zwrócić do mediatora lub rozwiązać ten problem na sali sądowej. Oczywiście to ostatnie wyjście jest najmniej pożądane, ale zdarza się, że jest nieuniknione.

 

Dziecko

W całej tej skomplikowanej sytuacji nie możemy zapominać, że najważniejsze jest dziecko. Idealnie byłoby, gdyby nasz nowy partner miał dobry kontakt z naszym dzieckiem, a przede wszystkim je akceptował i rozumiał, że jest ono nieodłącznym elementem naszego życia.

Z jednej strony łatwiej zrozumie to partner, który sam jest po rozstaniu i ma syna lub córkę. Jest w podobnej sytuacji i wie, jakie więzi łączą rodzica z dzieckiem. Z drugiej jednak, taki układ ma swoje wady ? sytuacja może się okazać jeszcze bardziej skomplikowana, bo dochodzi dogadanie się z byłą żoną (lub partnerką) oraz z dzieckiem naszego nowego partnera. Rodzina, w której oboje partnerów ma dzieci z poprzednich związków, nazywana jest rodziną patchworkową. Organizacja czasu, ułożenie planów oraz pogodzenie interesów wszystkich członków takiej rodziny może się okazać nie lada wyzwaniem.

 

Była żona aktualnego partnera

Jeśli zwiążemy się z partnerem, który sam jest po rozwodzie, a do tego ma własne dziecko, musimy się liczyć z tym, że w naszym życiu w jakiś sposób pojawi się jeszcze jedna nowa postać ? jego była żona. Relacje byłej i aktualnej partnerki jednego mężczyzny nie należą do łatwych. Pomiędzy nowymi partnerami również może dochodzić do spięć spowodowanych drażliwym tematem ?byłej?.

W tej sytuacji najważniejsza wydaje się być sztuka kompromisu oraz cierpliwość wszystkich stron. Nie należy jednak się poddawać ? na świecie są tysiące rodzin patchworkowych, które dają sobie radę ze wszystkimi komplikacjami i żyją szczęśliwie. Ty, Twoje dziecko i Twój nowy partner możecie do nich dołączyć!