Czy każda może być Roszpunką?

Czy każda może być Roszpunką?

Niemal każda kobieta w którymś momencie swojego życia marzy o długich włosach. Niestety nie każda może to marzenie spełnić. Od czego zależy, jak szybko rosną nasze włosy? Czy to kwestia predyspozycji genetycznych, czy możemy coś z tym zrobić?

 

Z naukowego punktu widzenia

Dermatolodzy zgodnie twierdzą, że nie istnieje żaden ?magiczny eliksir?, który sprawiłby, że włosy będą nam rosły szybciej. Jeśli marzą nam się włosy jak u Roszpunki to pozostaje mieć nadzieję, że dostaliśmy je w genach od przodków. Znana dermatolog dr Francesca Fusco na temat włosów mówi: ?jest to ruletka genetyczna, ale to nie oznacza, że nie mamy o nie dbać, gdyż odpowiednia pielęgnacja ma olbrzymi wpływ na nasze włosy?.

 

Co zatem robić?

Możemy wesprzeć optymalny wzrost włosów dzięki ich odpowiedniej pielęgnacji ? zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Przede wszystkim bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Ta wspomagająca wzrost włosów powinna być bogata w białko, witaminę B oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Dieta niskotłuszczowa lub uboga w białka (także dieta wegańska) może prowadzić nie tylko do osłabienia, ale nawet utraty włosów.

Kolejnym sposobem dbania o włosy jest używanie odpowiednich kosmetyków. Powinnyśmy wybierać takie szampony, które są odpowiednie do naszego rodzaju włosów (nie przesuszają ani nie nawilżają za mocno) i pielęgnują skórę głowy. ?Zdrowa skóra głowy stanowi podstawę, fundament zdrowych włosów? ? twierdzi dr Fusco. Dermatolog zaleca też, aby używać kosmetyków zawierających olej migdałowy i słonecznikowy. Należy też pamiętać, żeby po każdym myciu nakładać na włosy odżywkę, co wzmocni, wygładzi i zwiększy sprężystość włosów.

Dla wielu kobiet duży problem stanowią łamiące się włosy. W takim wypadku dr Fusco radzi nie suszyć ich suszarką, ograniczyć liczbę stosowanej na nich chemii oraz chronić przed nadmiernym słońcem.

Możemy usłyszeć, że biotyna lub częste podcinanie końcówek poprawi wzrost włosów. Jednak biotyna wzmacnia jedynie włókno włosa, nie mając żadnego wpływu na jego wzrost. Zaś podcinanie końcówek sprawi, że będą one wyglądać na zdrowsze i gęstsze.

Dlatego przede wszystkim dbajmy o swoje włosy tak, aby wyglądały na piękne i zdrowe, nawet jeśli nie będą bardzo długie. A przy odpowiedniej dozie cierpliwości mamy też szansę doczekać się upragnionej długości.