W co się bawić z dzieckiem w czasie brzydkiej pogody?

W co się bawić z dzieckiem w czasie brzydkiej pogody?

Już ponad 50 lat temu Barbara Krafftówna śpiewała, że ?w czasie deszczu dzieci się nudzą?. Mimo obfitości zabawek, powszechności telewizji i internetu oraz wynalazkom typu tablet ? niewiele w tej kwestii się zmieniło. Jak zaplanować dziecku wolny czas w deszczowy dzień tak, aby nie przesiedziało wielu godzin oglądając bajki? Zabawa w chowanego, berka, czy rysowanie już Wam się znudziły, a nie potraficie wymyślić innych zabaw? W naszym artykule znajdziecie kilka genialnych i prostych pomysłów.

 

Pierwsze przykazanie: rodzicu zaangażuj się!

W czasach wiecznego zabiegania trudno nam znaleźć wolną chwilę dla naszych maluchów. Najłatwiej włączyć telewizor lub komputer, posadzić dzieciaka przed ekranem i problem z głowy! Popatrzcie czasami na swoje dzieci godzinami oglądające bajki ? czy właśnie tak mają spędzić połowę dzieciństwa?

Czy pamiętasz, jak sama byłaś dzieckiem i jak babcia opowiadała Ci bajki? Jak razem z mamą i tatą robiliście łańcuchy choinkowe? A może grałaś w warcaby z dziadkiem? Takie wspomnienia pozostają na całe życie. Postaraj się, aby Twoje dziecko też takie miało. I abyś w tych wspomnieniach była Ty. To łatwiejsze niż Ci się wydaje.

 

Czytanie i opowiadanie bajek

Dzieci uwielbiają, kiedy im się czyta bajki. I to nie tylko na dobranoc. Jeszcze bardziej lubią, kiedy opowiadamy im bajki przez nas wymyślone. Najlepiej zachęcić dziecko, aby tworzyło historyjkę razem z nami. Bohaterami Waszych bajek możecie być Wy sami albo ulubione zabawki Waszego dziecka. Będziecie mieć z tego oboje niezły ubaw i nie raz zdziwisz się jak wspaniałą i bujną fantazję ma Twoje dziecko.

 

Zrób to sam: teatrzyk z kukiełkami

Przy okazji czytania lub opowiadania bajek, możesz zachęcić dziecko do narysowania postaci, które w nich występują. Następnie możecie je powycinać, nakleić na coś sztywnego (karton lub drewniany patyczek) i w ten sposób stworzyć kukiełki. Poświęćcie jeden wieczór i przygotujcie wspólnie scenę, na której będą występowały wykonane przez Was kukiełki. Możecie to zrobić wycinając otwór w jednej ze ścianek dużego kartonu i przymocowując do niego zasłonkę z kawałka materiału (to będzie kurtyna). Zobaczysz, ile frajdy przynosi taka wspólna praca. A ile radości mają dzieciaki, mogąc odgrywać sceny z bajek własnoręcznie przygotowanymi kukiełkami.

 

Inne prace manualne?

Zachęć dziecko do przygotowanie ozdób na choinkę, domku dla lalek, kartki z życzeniami urodzinowymi dla babci czy dziadka. Wiele ciekawych wzorów wraz z instrukcją wykonania znajdziesz w internecie. Spróbuj zachęcić dziecko do samodzielnego wykonania pracy plastycznej, a gdy ta będzie już gotowa, możesz sama przygotować dyplom lub medal z kartonu i wręczyć go dziecku ? uśmiech na małej buzi gwarantowany. Nic tak nie mobilizuje malucha jak nagroda!

 

Zagadki ? bawią i ćwiczą mały umysł

Dzieci uwielbiają zagadki. Do tego nie trzeba żadnych przyrządów, wystarczy pół godziny wolnego czasu i kreatywny umysł. Zadając dziecku zagadki, ćwiczysz jego umysł i wyobraźnię. Czasem zamieńcie się rolami ? pozwól, aby to dziecko wymyślało zagadki, a Ty próbuj je rozwiązać. To również wspaniałe ćwiczenie szarych komórek ? i Twoich i Twojego malucha.

 

Gry

Świetnym sposobem na zabicie nudy i wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny są wszelkiego rodzaju gry: karciane, bierki, warcaby, domino, czy planszowe. To bardzo angażujące zajęcie i również ćwiczy logiczne myślenie. Jeśli macie karty do gry, możecie także zbudować razem domek z kart.

 

Taniec, śpiew, czyli poszalej ze swoim małym artystą

Posiadanie dziecka to niesamowita okazja, by samemu cofnąć się do czasów beztroskiego dzieciństwa. Dorosłym nie wypada tarzać się po podłodze, skakać na jednej nodze po całym domu, ale w zabawie z dzieckiem wolno wszystko ? wykorzystaj to i poczuj się znów tak, jak wtedy, gdy miałaś 5 lat. Dzieci świetnie bawią się przy muzyce ? możecie razem tańczyć i śpiewać. Od razu poczujesz jak wzrasta u Ciebie poziom endorfin.

 

Wspólne obowiązki domowe zbliżają

Jeśli nawał obowiązków naprawdę nie pozwala Ci rzucić wszystkiego i spędzić choćby godziny w pokoju dziecinnym, zaproś małego domownika do wspólnej pracy. Dzieci uwielbiają, kiedy się je angażuje w prace domowe ? czują się wtedy ważne, doceniane i takie? dorosłe. Poproś malca, aby pomógł Ci w kuchni ? rozbił jajko, pomieszał coś, czy posolił. Koniecznie pochwal swoje dziecko za to, że dzielnie Ci pomaga. Maluch będzie się zajadał obiadem jak nigdy, jeśli sam weźmie udział w jego przygotowaniu.

Postaraj się znaleźć choćby kilka chwil każdego dnia, które w całości poświęcasz swojemu dziecku. Odstaw na moment wszystkie inne sprawy i zaangażuj się w czas spędzony ze swoją pociechą. Zrób wszystko, aby chwile spędzone razem należały do udanych nie tylko dla dziecka, ale także dla Ciebie.

Rodzice, pamiętajcie, jesteście dla Waszych dzieci najważniejszymi istotami we wszechświecie!