Zdrowotne właściwości papryki

Zdrowotne właściwości papryki

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od tego, co jemy. Odpowiednie jedzenie może działać na nasz nastrój, wygląd i kondycję. Wiadomo, że to, co jemy ma wpływ na nasz układ pokarmowy, jednak już nie każdy wie, że spożywane przez nas potrawy działają też na układ nerwowy.

 

Trochę o chorobie

Według badania opublikowanego w czasopiśmie ?Annals of Neurology? jedzenie dużych ilości papryki pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona jest chorobą postępującą, której objawami są zaburzenia ruchowe. Mimo to dość trudno ją zdiagnozować. Przyczyna choroby nie jest do końca znana, wiadomo natomiast, że rozwija się ona, gdy neurony odpowiedzialne za produkcję dopaminy (hormonu odpowiedzialnego za regulację ruchu w organizmie) ulegają uszkodzeniu i umierają. Głównymi objawami są:

  • Drżenie spoczynkowe (kiedy chory nie wykonuje i nie próbuje wykonać żadnych ruchów)
  • Spowolnienie ruchów
  • Sztywność poruszania
  • Niestabilność ruchowa

Niestety, wciąż nie wynaleziono lekarstwa na tę chorobę.

 

Co z tą papryką?

Naukowcy z University of Washington w Seattle spytali 490 osób ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona i 644 zdrowe osoby (grupa kontrolna) o ich nawyki żywieniowe oraz palenie tytoniu. Na podstawie tego badania stwierdzono, że im więcej warzyw psiankowatych (jak papryka, pomidory i ziemniaki) spożywała pytana osoba, tym mniejsze było u niej ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Papryka okazała się najbardziej skuteczna: jedzenie jej minimum dwa do czterech razy w tygodniu wykazało zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby aż o 30%.

Dlaczego w badaniu skupiono się właśnie na papryce? Dotychczasowe badania sugerują, że nikotyna (taka jak w papierosach) pochodzi z tej samej grupy roślin co papryka i wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona. Wiadomo, że palenie tytoniu może powodować wiele niebezpiecznych chorób. Jednak nikotyna jadalna również zapobiega ryzyku choroby Parkinsona, nie narażając nas równocześnie na utratę zdrowia w inny sposób.

Ważne jest, że w badaniu zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona zaobserwowano u mężczyzn i kobiet, którzy palili przez krótki czas lub nie robili tego nigdy. Chyba warto więc zadbać o swoje zdrowie, skoro kosztuje nas to tyle, co dołączenie do swojego jadłospisu więcej papryki.