Weekend w Pieninach

  • Pieniny41/5
  • Pieniny32/5
  • Pieniny23/5
  • Pieniny14/5
  • Weekend w pieninach5/5

Uwielbiasz góry, ale masz dosyć tłumów na Krupówkach? Szukasz miejsca bardziej swojskiego, kameralnego i tańszego, a jednocześnie z możliwością chodzenia po górach, podziwiania pięknych widoków i masą atrakcji? Mamy dla Ciebie takie miejsce!

 

O Pieninach

Pieniny to malownicze pasmo górskie położone na terenie południowej Polski i północnej Słowacji. Po polskiej stronie granicy mieści się Pieniński Park Narodowy, a po słowackiej – Pieninsky Narodny Park.

Wizytówką Pienin są białe, wapienne skały, wyrastające z pokrytych zielonymi lasami gór, Jezioro Czorsztyńskie z malowniczo położonym Zamkiem w Niedzicy oraz ruinami Zamku w Czorsztynie, ale chyba przede wszystkim jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie ? przełom Dunajca.

 

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to najpopularniejsza atrakcja Pienin i prawdziwa uczta dla oczu. Być w Pieninach i nie płynąć tratwami po Dunajcu, to jak być w Paryżu i nie widzieć Wieży Eiffla. Mimo, że trasa jest dosyć długa (płynie się ponad 2 godziny), a kupno biletu nie jest małym wydatkiem (normalny bilet na krótszą z dwóch dostępnych tras kosztuje 49 zł), to flisacy zatroszczą się o to, abyście się nie nudzili i abyście nie żałowali wydanych pieniąż. Prawie każda napotkana na trasie skała przypomina kształtem zwierzę, czy rycerza i z wieloma z nich wiążą się jakieś legendy, które usłyszycie z ust swoich przewoźników. Flisacy nie tylko znają mnóstwo ciekawych opowieści, ale też sypią żartami jak z rękawa!

 

Górskie wędrówki

Dla wielbicieli trekkingu Pieniny są również świetnym miejscem na weekendowy lub nawet dłuższy wypad. Utworzono tam wiele szlaków pieszych i rowerowych. Najbardziej popularne z nich prowadzą na szczyty Trzech Koron i Sokolicy. Bardzo ciekawym miejscem jest Wąwóz Homole, do którego ściągają liczne wycieczki. Według archeologów niegdyś na terenie wąwlozu istniała warownia broniona przez skały oraz sztucznie wykonany przekop z wodą. Legenda mówi, że wąwóz jest miejscem ukrycia skarbów.

Jeśli natomiast lubicie piękne widoki, ale nie chcecie się zbytnio zmęczyć, proponujemy wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę. Z Palenicy zimą można zjeżdżać na nartach jedną z dwóch dostępnych tras: czerwoną (trudniejszą) lub niebieską (łatwiejszą). Oprócz tego w Pieninach dostępne są również dwa inne ośrodki narciarskie: Arena Narciarska Jaworki-Homole oraz stacja Czorsztyn-SKI Kluszkowce.

Zwiedzanie zabytków

W Pieninach nie brakuje też zabytków. Bodaj najbardziej znanym jest górujący nad Jeziorem Czorsztyńskim Zamek w Niedzicy. Nieopodal, na sąsiednim wzgórzu, znajdują się ruiny Zamku w Czorsztynie ? obydwie budowle są dostępne dla zwiedzających.

W Szczawnicy, która jest najpopularniejszą i najbardziej rozwiniętą miejscowością turystyczną w Pieninach, znajduje się sporo ciekawych obiektów. Jako że Szczawnica od około 200 lat funkcjonuje jako uzdrowisko, można tutaj nie tylko skorzystać z zabiegów leczniczych czy napić się wód o właściwościach leczniczych, ale także zobaczyć wiele pięknych, zabytkowych willi, domów zdrojowych i sanatoriów. Miejscowość jest dobrze zagospodarowana, zadbana, a poza tym bardzo gościnnie nastawiona do turystów.

Pieniny to świetna propozycja na weekend w górach!