Czy można wychować dziecko na dobrego człowieka?

Czy można wychować dziecko na dobrego człowieka

Oczywiście, że tak! Przecież to, jakie dzieci będą w przyszłości, zależy w głównej mierze od tego, jak wychowają je rodzice. Dlatego doktor Richard Weissburd, psycholog z Harvardu, opracował projekt, w którym uczy dorosłych, jak należy tratować dzieci, aby stały się one opiekuńczymi, szanującymi innych i odpowiedzialnymi ludźmi.

 

Szacunek do innych

Dzieci powinny zostać nauczone szacunku do innych ludzi i ich potrzeb. Ważne jest, aby nie zawsze stawiały swoje potrzeby i zachcianki na pierwszym miejscu, ale równoważyły je z potrzebami innych. Mogą to pokazać przez zwykłe podanie piłki do kolegi z drużyny, by to on tym razem zdobył bramkę lub poprzez bardziej poważne sprawy, jak obrona zastraszanego kolegi. Oto rady dla rodziców, jak osiągnąć cel:

  • Powtarzać dziecku, że troska o dobro innych ludzi jest priorytetem
  • Upewniać się, że dzieci odnoszą się do innych grzecznie i z szacunkiem, nawet kiedy są zmęczone, rozkojarzone lub złe
  • Dawać przykład ? samemu okazywać szacunek innym ludziom niezależnie od humoru.

 

Bądź mentorem i wzorem

Dzieci wszystkiego, w tym wartości moralnych, uczą się od najbliższych i dorosłych, których podziwiają. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy być nieskazitelni cały czas. Nikt nie jest idealny, ale wtedy ważne jest, żeby umieć przyznać się do błędów i wad. Dzięki temu dzieci widzą w nas prawdziwych ludzi, takich jak one. Zyskujemy ich szacunek i zaufanie. Co powinniśmy robić, by dawać dziecku dobry przykład?

  • Pracować na rzecz społeczności lokalnej przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej włączając w to swoje dziecko
  • Pytać dziecko i rozmawiać z nim o dylematach moralnych, które może mieć
  • Pokazać, jak przyznawać się do błędów i naprawiać je.

 

Radzenie sobie z negatywnymi uczuciami

Życie nie składa się tylko z pozytywnych uczuć, a nawet dobre uczynki mogą czasem wywołać te nieprzyjemne emocje, jak wstyd, zazdrość czy złość. Dzieci nie potrafią same poradzić sobie z takimi przytłaczającymi uczuciami, dlatego potrzebują pomocy dorosłych. Na początek dobrym ćwiczeniem na uspokojenie będzie wzięcie głębokiego oddechu i policzenie do pięciu. Za każdym razem, gdy dziecko poczuje jakieś negatywne emocje powinno wykonywać to ćwiczenie i powtarzać je aż się uspokoi. Na początku dorosły będzie musiał przypominać o tym ćwiczeniu dziecku, kiedy zobaczy, że jest ono zdenerwowane. Szybko jednak dziecko samo nabierze odpowiednich nawyków.

 

Więcej ludzi do opieki

Prawie wszystkie dzieci przejmują się losem swoich najbliższych ? rodziny i przyjaciół. Zadanie dorosłych polega na tym, by rozszerzyć ten krąg o kolejne osoby, na przykład nowego ucznia w klasie lub kogoś, kto mówi w innym języku albo mieszka w innym kraju. Zadaniem dorosłych jest:

  • Upewniać się, że dzieci są uprzejme wobec wszystkich ludzi, spotykanych na co dzień, jak kierowca autobusu, sprzedawczyni albo kelnerka
  • Zachęcać dzieci, żeby pomagały innym, np. pocieszały smutnego kolegę z innej klasy
  • Wzbudzać w dzieciach współczucie poprzez pokazywanie programów telewizyjnych i gazet, gdzie wspomniane są trudności dzieci w innych krajach