Tanie linie lotnicze ? czy naprawdę takie tanie?

Tanie linie lotnicze

Tanie linie lotnicze kuszą w reklamach biletami lotniczymi za złotówkę. Czy to tylko puste slogany, czy faktycznie latanie po Europie może być aż tak tanie?

 

Ile naprawdę kosztuje bilet za złotówkę?

Jakiś czas temu zdarzało się, że przelot tanimi liniami faktycznie mógł kosztował tylko 1 zł. Dziś, aż takie okazje raczej się nie zdarzają. Ale bilety po 30-40 zł już tak. Porównując tę kwotę choćby do cen biletów na pociągi Intercity ? to śmiesznie małe pieniądze. Ale pamiętajcie, że nie wszystkie bilety są sprzedawane w takich cenach ? gdyby tak było, działalność tanich przewoźników szybko zakończyłaby się bankructwem.

 

Kiedy i jak kupować, żeby oszczędzić?

Promocyjne ceny biletów pojawiają się zazwyczaj w mało popularnych terminach ? w środku tygodnia, poza wakacjami, świętami i długimi weekendami, czy też w zimie ? kiedy pogoda nie sprzyja plażowaniu i zwiedzaniu. Miejsca w niższych cenach przeznaczone są zazwyczaj dla kupujących z dużym wyprzedzeniem ? nawet ponad pół roku przed wylotem.

Niektóre kierunki oferowane przez tanich przewoźników są zazwyczaj tańsze (np. Londyn, Sztokholm, Mediolan-Bergamo), inne droższe (np. Pafos na Cyprze, czy Trapani na Sycylii). Do droższych przeważnie zaliczają się loty na południe ? do krajów, gdzie Europejczycy jeżdżą plażować. Takie loty są czasami dostępne tylko w sezonie letnim.

Jeśli chcecie trafić na okazję, możecie także polować na okresowe obniżki rzędu 20% od ceny biletu. Niektóre linie proponują wykupienie członkowska w klubie, które daje stałą zniżkę na przeloty ? ta oferta jest opłacalna dla osób, które często latają.

 

Koszty dodatkowe

Cena podana w wynikach wyszukiwania na stronie przewoźnika nie zawiera opłat dodatkowych, które nie są obowiązkowe, ale brak wykupienia niektórych opcji może sprawić, że podróż nie będzie zbyt komfortowa.

Głównym minusem jest brak bagażu rejestrowanego w cenie biletu. W koszt wliczony jest tylko bagaż podręczny, najczęściej o limicie wagi do 10 kg i często o bardzo ograniczonych wymiarach ? jeśli lecicie gdzieś na tydzień lub dłużej, raczej ciężko będzie Wam się zapakować do małego plecaka. Dopłata za bagaż główny często przekracza cenę samego biletu ? jest to około 100 zł za lot w 1 stronę. Wizzair oferuje również możliwość zwiększenia za dopłatą wymiarów bagażu podręcznego.

Kolejne opcje dodatkowe, na które będzie Was namawiała linia lotnicza podczas dokonywania rezerwacji, to wybór miejsca w samolocie. Opcja ta wydaje się być zbędna, ale jeżeli np. lecicie Ryanairem całą rodziną, z małymi dziećmi, to jeśli nie zapłacicie za fotele obok siebie, musicie się liczyć z tym, że system nada Wam automatycznie miejsca, które będą porozrzucane po całym samolocie.

W trakcie rezerwacji pojawi się również oferta wykupienia ubezpieczenia na czas pobytu za granicą ? doradzamy sprawdzić jednak inne oferty, bo mogą być korzystniejsze cenowo.

Oprócz tego podczas bookowania biletu będziecie mogli zarezerwować hotel, wypożyczyć samochód, a nawet kupić walizkę ? to nie żart. Oczywiście na pokładzie zostaniecie zasypani ofertami zakupu jedzenia, słodyczy, alkoholu, perfum i innych drobiazgów.

 

Na jakie pułapki uważać?

Niestety budżetowi przewoźnicy stosują różne sprytne zabiegi, dzięki którym mogą więcej zarobić ? dokonując rezerwacji biletu trzeba być ostrożnym lub najlepiej dopytać o radę kogoś, kto ma doświadczenie w tanich lotach.

Istotną rzeczą jest odprawa. Jeśli wybierzecie opcję odprawy na lotnisku ? zazwyczaj zostaniecie obciążeni dodatkową opłatą. Jeśli wybierzecie odprawę on-line, będziecie musieli sami jej dokonać, wydrukować kartę pokładową i koniecznie zabrać ją ze sobą na lotnisko.

Jeśli zmienią Wam się plany, czasem przebookowanie biletu będzie droższe niż zakup nowego. Może się nawet okazać, że zmiana lotu nie jest możliwa, bo już dokonaliście odprawy on-line.

Inną wadą ?taniego latania? jest utrudniony kontakt z linią. Czasem nie ma żadnego polskiego numeru telefonu, a jedynie obcojęzyczne i w dodatku bardzo drogie infolinie. Bywa i tak, że jedyną możliwością skontaktowania się, jest wypełnienie formularza kontaktowego.

Podsumowując – tanie linie są tanie, ale nie zawsze, nie na wszystkich trasach i tylko po spełnieniu pewnych warunków.