Bankowe promocje ? jak na tym zyskać, a nie stracić?

sfadfa dagdg

sfadfa dagdg

Czy Ty też dostajesz mailem informacje o „megakorzystnych” bankowych promocjach i atrakcyjnych prezentach za otwarcie konta? Czy warto się na nie skusić? Na co uważać, żeby na tym nie stracić?

 

Czego oczekujesz?

W sektorze bankowym, tak jak w każdym innym, trwa ostra konkurencja. Banki prześcigają się w pomysłach, czym skusić i przyciągnąć do siebie nowego klienta. Niektórym konsumentom wystarczy bezpłatne prowadzenie konta, przelewy i wypłaty z bankomatów, ale większości z nas oczekuje czegoś więcej, bo takie bonusy oferuje już większość banków i nie wydają nam się one niczym nadzwyczajnym.

Dla osób, które dużo podróżują, istotna może się okazać bezprowizyjna wypłata pieniędzy ze wszystkich bankomatów na świecie. Dla prowadzących gospodarstwo domowe – częściowy zwrot pieniędzy wydanych na opłacenie rachunków. Niektóre banki do konta dodają kartę, dzięki której otrzymacie atrakcyjne zniżki przy płatnościach w niektórych sklepach lub na której możecie zbierać punkty za wykonaną płatność.

Niektóre instytucje finansowe w walce o konsumenta posuwają się do dawania prezentów lub po prostu gotówki! Znane są promocje, w których za otwarcie konta można dostać pendrive?a, smartfona lub tablet.

 

Na jakie haczyki uważać?

Nie dajcie się omamić reklamie i zanim podpiszecie umowę, zapoznajcie się chociaż z regulaminem promocji oraz tabelą opłat za prowadzenie rachunku, przelewy i kartę. Może się okazać, że co prawda dostaniecie tablet w prezencie, ale opłaty za konto, które będziecie zmuszeni ponieść, w sumie przekroczą jego wartość.

Kolejną pułapką, w którą łatwo jest wpaść, jest limitowana oferta. Bądźcie czujni, jeśli doczytacie w regulaminie promocji, że prezent otrzymuje na przykład pierwszych stu klientów ? może się okazać, że zwyczajnie nie załapiecie się na gratisy.

Miejcie na uwadze również to, czy bank nie chce Was do siebie przywiązać na zbyt długo. Czy warunkiem skorzystania z promocji nie jest czasem konieczność zachowania konta przez kolejne 3 lata?

Czasem w zamian za ?gifty? banki wymagają spełnienia wielu warunków ? prześledźcie dokładnie ich listę. Może się okazać, że bank narzuca obowiązek przelewania na rachunek wynagrodzenia w określonej minimalnej wysokości (być może nawet takiego nie otrzymujecie) lub wykonania transakcji bezgotówkowych na jakąś minimalną kwotę. Przeanalizujcie również tabele warunków, które musicie spełnić i zastanówcie się, czy w ogóle będziecie w stanie to zrobić.

Kolejnym potencjalnym problemem może być zbyt duża ilość formalności, które trzeba spełnić za stosunkowo niewielką korzyść. Jeśli na przykład bank oferuje Wam za otwarcie konta nagrodę w postaci 50 zł, a samo otwarcie konta wymaga od Was zadzwonienia na infolinię, podania wszystkich danych osobowych, spotkania z kurierem, wypełnienia wielu dokumentów, a następnie realizowania co miesiąc minimum 10-u transakcji bezgotówkowych przez kolejny rok ? czy gra jest warta świeczki?

 

Ile można zyskać?

W niektórych promocjach za stosunkowo niewielki wysiłek, polegający tylko na otwarciu konta, można zyskać 100-200 zł. Banki wymagające spełnienia większej ilości warunków i ?wierności? przez minimum rok, oferują w zamian za to czasem nawet 700 zł w ciągu roku. Tak więc, jeśli wyłowicie najlepsze okazje, możecie naprawdę sporo zyskać na promocjach bankowych, pod warunkiem, że podejdziecie do tematu z należytą ostrożnością i sprawdzicie, czego się od Was wymaga.