Nieżyt nosa i sposoby jego leczenia

zwalczamy katar

Katar to przypadłość dotykająca dzieci i dorosłych. Uniemożliwia swobodne oddychanie, nie daje spać, nie pozwala sprawnie funkcjonować. Leczenie kataru wcale nie jest proste i zazwyczaj wymaga wielu różnych zabiegów.

 

Możemy wyróżnić trzy przyczyny powstawania kataru:

  • reakcja alergiczna organizmu
  • infekcja wirusowa
  • infekcja bakteryjna

Niezależnie od tego, jaka jest jego przyczyna, katar może być uciążliwą dolegliwością. Zatkany nos nie pozwala wypocząć nocą, dusi w ciągu dnia i powoduje ogólny dyskomfort. Często katarowi towarzyszy uporczywy ból głowy. Prawdziwy kłopot zaczyna się, gdy infekcja rozprzestrzenia się poza jamę nosową, powodując zapalenie oskrzeli, ucha środkowego albo płuc. Ucierpieć mogą też zatoki. Dlatego już przy najlżejszych objawach dobrze jest stanowczo zareagować, by nie dopuścić do zakażenia.

 

Objawy kataru:

  • ból głowy,
  • cieknąca wydzielina z nosa,
  • zaburzenia węchu,
  • suchość w jamie gębowej spowodowana oddychaniem przez usta,
  • bezdech senny.

 

Lekarstwa na katar

Na zatkany nos może pomóc skuteczny lek na katar, np. Xylorin lub inny aerozol do nosa. Taki aerozol zawiera substancje powodujące obkurczanie naczyń krwionośnych i zmniejszających obrzęk śluzówki. Tak działa ksylometazolina, oksymetazolina i nafazolina. W aptece dostępne są również aerozole zawierające fenylefrynę, która odpowiada za obkurczenie naczyń krwionośnych. Zazwyczaj w takim preparacie występuje też mepyramina, będąca lekiem antyhistaminowym. Należy pamiętać, że aerozolu do nosa nie można stosować dłużej niż przez 3-4 dni, ponieważ może powodować polekowy nieżyt nosa.

Innym sposobem na katar jest sztyft do nosa zawierający wkład nasączony olejkami eterycznymi. Substancje zawarte w sztyfcie mają działanie antyseptyczne i zdolność do udrażniania górnych dróg oddechowych. Najczęściej w sztyftach stosuje się olejek sosnowy, eukaliptusowy i miętowy. Olejek miętowy najskuteczniejszy jest na katar powstały w wyniku przeziębienia i grypy, ponieważ korzystnie i kojąco wpływa na niedrożność nosa i zatok. Z kolei olejek kamforowy pomaga na każdy rodzaj kataru, ze względu na intensywny zapach błyskawicznie udrożnia nos i przynosi ulgę. Olejek eukaliptusowy ma właściwości nie tylko udrożniające, ale też łagodzące i przyspieszające regenerację uszkodzonej błony śluzowej. Sztyft można stosować kilka razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że sztyfty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie wolno leczyć nimi dzieci.

Dla dzieci zamiast sztyftów stworzono plastry z olejkami eterycznymi. Sprawdzają się doskonale u dzieci powyżej 3. roku życia. Każdy plasterek zawiera olejek eukaliptusowy wspomagający oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny. Wystarczy taki plasterek przylepić do ubranka dziecka w okolicy piersi, by zbawienne działanie olejków eterycznych ulżyło maluchowi i pomogło normalnie oddychać.

Często stosowane u dzieci młodszych niż czteroletnie są inhalacje solą fizjologiczną. Zabieg jest prosty i skuteczny. Dziecko należy posadzić sobie na kolanach i założyć na jego twarz maseczkę nebulizatora. Maska powinna szczelnie przylegać do twarzy. Następnie należy włączyć urządzenie i pilnować, by dziecko oddychało równomiernie i głęboko. Trzeba pamiętać, że po zastosowaniu nebulizacji nie wolno dopuścić do ochłodzenia powietrza w mieszkaniu, ani wychodzić z dzieckiem na dwór. Inhalację można stosować trzy razy dziennie.

Nie należy również zapominać o codziennej higienie nosa. Służy do tego woda morska, dostępna w każdej aptece. Nos należy przepłukiwać przynajmniej raz dziennie. Sól morska ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Woda pomaga wypłukać zalegający śluz i zanieczyszczenia.