Zdrowe właściwości zielonej herbaty

Zdrowe właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata coraz częściej gości w naszych domach. Pijemy ją bo jest? zdrowa? Co właściwie kryje się pod jej leczniczymi właściwościami?

Zielona herbata już od wielu lat podbija nasze serca i kubki smakowe. Zainteresowanie tym delikatnym naparem wzrasta również ze względu na jego lecznicze właściwości, a to znów znów zwróciło uwagę naukowców. W ostatnich latach zielona herbata przechodziła przez wiele testów pod kątem oddziaływania na organizmy żywe. Ich celem było ustalenie wpływu na ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory, choroby serca czy spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory

Zielona herbata nie jest jeszcze uznawana za lekarstwo, gdyż za mało jest potwierdzonych badaniami dowodów na jej lecznicze właściwości. Naukowcy jednak nadal doszukują się w niej składników i cech wpływających na zdrowie. Potwierdzone jest na przykład występowanie dwóch substancji, bliskich innym flawonoidom występującym w brokułach, kapuście, winogronach czy czerwonym winie, które są już powszechnie znane z pomocy w zapobieganiu nowotworom.

 

Zielona herbata bardzo często zalecana jest przy dietach odchudzających

Słusznie, gdyż dowiedziono, że jej spożycie skutkuje przyśpieszeniem spalania tkanki tłuszczowej zarówno podczas niewielkiej aktywności fizycznej jak i spoczynku. Poprawia również wrażliwość na tolerancję cukrów i insulinę. Dzięki temu można powiedzieć, że zapobiega ona otyłości.

Już od wieków zielona herbata uznawana jest za wspaniałe lekarstwo na większość dolegliwości. W krajach pochodzenia służyła przy zapobieganiu zmęczenia, krwawieniu czy problemach trawiennych. Obecnie również przypisuje się jej wiele cech, zarówno tych wymienionych powyżej jak i przykładowo redukcję poziomu złego cholesterolu w organizmie, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Mimo wielu potwierdzonych i niepotwierdzonych naukowo właściwości zdrowotnych należy pamiętać o umiarze! Zbyt duże ilości spożywanej zielonej herbaty mogą wypłukiwać składniki odżywcze z organizmu i skutkować jego odwodnieniem. Co więcej związki w niej zawarte wpływać mogą na nadmierną produkcję soku żołądkowego, co prowadzi czasem do zgagi, a nawet wrzodów żołądka.