Co może powodować depresję?

Co może powodować depresję

Depresja jest poważną chorobą mózgu, której objawami są między innymi: brak chęci do życia, ciągłe odczuwanie smutku, przygnębienie, uczucie zmęczenia, anhedonia (brak lub utrata zdolności do odczuwania przyjemności). Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) depresja jest obecnie na czwartym miejscu listy najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Co jest jej przyczyną?

 

Chora tarczyca

Kiedy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów mówi się o niedoczynności tarczycy, a jednym z objawów tego schorzenia może być depresja. Hormony wytwarzane w tarczycy pełnią wiele ważnych funkcji, między innymi działają jako neuroprzekaźniki i regulują poziom serotoniny (tzw. ?hormon szczęścia?). Jeśli dodatkowo pojawią się nowe objawy, jak szczególna wrażliwość na zimno, zaparcia i uczucie zmęczenia, warto wykonać test na niedoczynność tarczycy. Leki powinny pomóc zwalczyć chorobę.

 

Miejsce zamieszkania

Zwolenników życia w mieście jest równie wielu jak tych, co wolą żyć na wsi. Niezależnie jednak od naszych prywatnych upodobań badania opublikowane w 2011 roku w czasopiśmie ?Nature? wykazują, że u mieszkańców miast zauważona większą aktywność w tej części mózgu, która odpowiada za regulację stresu. Z kolei wyższy poziom stresu może prowadzić do zaburzeń psychotycznych, w tym depresji.

 

Dieta uboga w ryby

Ryby i oleje roślinne zawierają dużą ilość kwasu omega-3, którego niedobór może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia depresji. Badania przeprowadzone w Finlandii w 2004 roku wykazały związek między ograniczonym spożyciem ryb a depresją u kobiet. W grupie mężczyzn nie zauważono takiej zależności.

Kwasy tłuszczowe regulują poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina. Jeśli jednak nie przepadamy za rybami możemy skorzystać z suplementów z oleju rybnego. Udowodniono, że zmniejszają one objawy depresji u osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową.

 

Złe stosunki z rodzeństwem

Wiadomo, że każdy nieudany związek może zwiększyć ryzyko depresji. Jednak badanie z 2007 roku opublikowane w ?American Journal of Psychiatry? wykazało, że to mężczyźni, którzy do 20 roku życia mieli problemy z rodzeństwem, byli bardziej narażeni na depresję w późniejszym okresie życia.