Czy jesteś szczęśliwa?

Czy jesteś szczęśliwa?

Co sprawia że jesteśmy szczęśliwi? Na pewno niejednokrotnie usłyszałeś pytanie: ?Czy jesteś szczęśliwy?? Odpowiedź jednak nie jest taka prosta, jakby się zdawało.

Wyniki najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie ?The Proceedings of the National Academy of Sciences? sugerują, że odpowiedź na to pytanie nie jest uzależniona od ogólnego stanu rzeczy, ale od tego, czy dana sytuacja życiowa spełnia lub przewyższa nasze oczekiwania.

 

Potwierdzone badaniami

Przeprowadzono badanie, które miało za zadanie wyjaśnić tę kwestię. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge kontrolowali uczestników badania podczas gry hazardowej i pytali badanych w trakcie gry czy są szczęśliwi. Po analizach naukowcy doszli do pewnych wniosków, wynika z nich, że pieniądze, które wygrywali uczestnicy miały bardzo niewielki wpływ na ich ogólny poziom szczęścia. Badani odczuwali szczęście, jeśli wygrywali więcej pieniędzy, niż się spodziewali.

 

Jak to wygląda w życiu?

Okazuje się, że badanie to ma częste odzwierciedlenie w naszym życiu. Co cieszy nas bardziej? Prezent na urodziny, czy prezent niespodzianka? Stała wypłata, której oczekujemy w każdym miesiącu, czy niespodziewana premia uznaniowa od szefa? Zdecydowanie premia ? jest ona zaskoczeniem, nie oczekujemy jej. Jesteśmy pozytywnie zaskoczone. Można w związku z tym powiedzieć, że szczęście opiera się na oczekiwaniach.

Nasuwają się do głowy ciekawe wnioski: Przede wszystkim powinnyśmy przemyśleć jakie są nasze nadzieje i oczekiwania. Zrobić małą analizę i dostosować ich poziom do możliwego w zrealizowaniu, jeżeli ?przypadkiem? uda się lepiej będziemy bardziej szczęśliwe. Idą dalej, nie powinnyśmy zbyt dużo planować. Gdy coś się nie uda pojawia się frustracja, a gdy coś nas mile zaskoczy, radość!