Pierwsze wakacje za granicą ? co spakować do walizki?

fdhfhdfh s gr

fdhfhdfh s gr

Do tej pory wypoczywaliście tylko na Mazurach, nad Bałtykiem lub w Tatrach, ale za namową znajomych zdecydowaliście się na pobyt w ciepłych krajach. Co zapakować do walizki, aby niczego Wam nie zabrakło, a jednocześnie aby nie zabierać ze sobą połowy domu?

 

Autokar, samolot czy samochód

Wiele zależy od rodzaju transportu, który wybierzecie. Jeśli podróżujecie samochodem, ogranicza Was jedynie ilość miejsca w bagażniku oraz to, ile jesteście w stanie unieść. Podróżując autokarem i samolotem, jesteście zobligowani do przestrzegania limitu bagażu. Jest to najczęściej bagaż główny – tu zazwyczaj na 1 pasażera przypada maksymalnie 1 duża walizka o wadze od 15 do 25 kg (w zależności od przewoźnika) oraz bagaż podręczny ? zazwyczaj 1 sztuka do 5 kg. Dzieci do lat 2 zazwyczaj nie maja prawa do przewożenia bagażu głównego, za to przysługuje im bagaż podręczny oraz składany wózek. Przepisy dotyczące bagażu sprawdźcie u swojego przewoźnika.

 

Dokumenty

Tak naprawdę najważniejszym elementem bagażu, absolutnie niezbędnym, są dokumenty. Bez nich nigdzie nie pojedziecie. Przed wyjściem z domu dokładnie sprawdźcie, czy wszyscy mają ważny dowód osobisty lub paszport (w zależności od celu podróży i od tego, co akurat posiadacie), ewentualnie wszelkie dodatkowe dokumenty typu wizy oraz dokumenty z biura podróży, od linii lotniczej lub hotelu (np. vouchery, bilety lotnicze lub karty pokładowe). Jeśli zakupiliście osobne ubezpieczenie, nie zapomnijcie zabrać polisy. Nie wyjeżdżajcie poza granicę Polski bez odpowiedniego ubezpieczenia! Pamiętajcie, że koszty leczenia (zwłaszcza na zachodzie) są bardzo wysokie.

Przepisy wjazdowe do danego kraju możecie sprawdzić w swoim biurze podróży lub na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl. Zróbcie to nie przed samym wyjazdem, a przed zaplanowaniem i dokonaniem jakiejkolwiek rezerwacji lotu, hotelu, czy wczasów. Jeśli nie sprawdzicie tego wcześniej, po dokonaniu rezerwacji może się okazać, że nie zdążycie wyrobić na przykład paszportu i rezerwacja Wam przepadnie, a wraz z nią wydane pieniądze.

Nie zapomnijcie zabrać gotówki (w odpowiedniej dla danego kraju walucie), kart płatniczych, telefonu komórkowego (koniecznie z roamingiem). Ze względów bezpieczeństwa zostawcie komuś z rodziny adres Waszego pobytu oraz informacje z jakim biurem jedziecie i kiedy macie zamiar wrócić.

Może Wam się przydać także aparat fotograficzny lub kamera. Zapracowani pewnie nie będą się rozstawać z laptopem lub tabletem. Do wszystkich tych urządzeń (także do telefonu komórkowego) niezbędne będą ładowarki lub baterie :)

 

W zależności od miejsca pobytu

Jeśli chodzi o część praktyczną bagażu, w znacznej części bierzecie to, co braliście i nad Bałtyk ? ubrania, buty, strój kąpielowy, kosmetyki. Ale tak naprawdę wszystko zależy od tego gdzie jedziecie i co tam będziecie robić. Inaczej trzeba przygotować się na zwiedzanie, inaczej na plażowanie, a jeszcze inaczej na kurs windsurfingu. Co innego będziecie pakować jadąc na camping z wyżywieniem we własnym zakresie, a co innego do 5-gwiazdkowego hotelu z all inclusive.

Pamiętajcie, że w krajach o gorącym klimacie, upał potrafi być wręcz trudny do zniesienia ? wtedy konieczne jest nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz kremy z wysokimi filtrami.

W hotelach o wysokim standardzie zazwyczaj na kolację wymagany jest nieco bardziej formalny strój (panowie, zabierzcie długie spodnie i zakryte buty!), za to raczej nie będziecie musieli brać ręczników i suszarki do włosów.

Zabierzcie na wakacje wszystkie leki, które zażywacie na co dzień, ale także te ?na wszelki wypadek? ? tabletki od bólu głowy, na problemy żołądkowe, leki na oparzenia słoneczne, czy plastry na otarcia. W niektórych miejscach występuje sporo komarów ? w takich wypadkach pomocne są środki przeciw komarom, ale także na ugryzienia.

Jeśli plaża przy Waszym hotelu jest kamienista, pokryta rafą koralową lub w wodzie występują jeżowce, nie zapomnijcie o odpowiednich butach do wody. Jeśli jedziecie do Egiptu, przydatna może być maska z rurką, czy płetwy ? wyjazd do tego kraju, to niesamowita okazja do podziwiania fantastycznego życia podwodnego.

Jeśli zamierzacie zwiedzać, przygotujcie jak najwięcej wygodnych ubrań i butów oraz praktyczny plecak lub torbę. Na objazdówki najlepiej wziąć jak najmniej bagażu ? na pewno trzeba będzie go przenosić częściej niż przy pobycie stacjonarnym. Rozsądne będzie także zaopatrzenie się w przewodnik. Przed wyjazdem prześledźcie trasę wycieczki, żeby sprawdzić, co jeszcze może Wam się przydać ? może będziecie zwiedzać wysokie szczyty, gdzie mimo upału na dole, panuje niska temperatura i pada deszcz ? niezbędny będzie odpowiedni strój. Jeśli macie w planie wizytę w świątyniach, na pewno też wymagany jest stosowny ubiór ? sprawdźcie dokładnie jakie są wytyczne.

Niestety zdarza się, że mimo iż spakujecie wszystkie niezbędne rzeczy, na wakacjach zostaniecie w jednej parze spodni. Przypadki zagubienia bagażu przez linie lotnicze lub kradzieży walizek nie należą do częstych, ale się zdarzają. Aby ustrzec się przed takimi problemami, opiszcie dokładnie swój bagaż ? służą do tego specjalne zawieszki, które znajdziecie praktycznie na każdym lotnisku. Czasem walizki posiadają w komplecie takie zawieszki. Jeśli jednak i to nie pomoże i bagaż zaginie, na pewno łatwiej będzie Wam to znieść, jeśli część swoich najpotrzebniejszych rzeczy przełożycie do walizki osoby, która z Wami jedzie, a ta osoba część swoich rzeczy przełoży do Waszej. Oczywiście pod warunkiem, że zaginie bagaż tylko jednego z Was?

 

 Wakacje z dziećmi

Wyjazd na wakacje z dziećmi wymaga osobnego tematu, ale po krótce wspomnimy kilka przydatnych informacji. Jeżeli jedziecie z maluszkiem do 2 latek, pamiętajcie o zapasie pieluch oraz jedzenia odpowiedniego dla takiego dziecka. Możliwe, że niezbędny będzie zapas wody np. do przygotowywania mleka modyfikowanego.

Jeśli wybieracie się ze starszymi dziećmi, nie zapomnijcie zadbać o rozrywkę dla nich ? dmuchane zabawki do wody, paletki, piłki, coś do czytania, rysowania, czy ulubiona przytulanka ? dzięki temu Wasze dzieciaki będą się czuły bezpiecznie w nowym miejscu i nie będą się nudziły.