Ślub ? co kiedy załatwiać, żeby ze wszystkim zdążyć na czas?

Ślub - co kiedy załatwić żeby ze wszystkim zdąrzyć

Odbyły się zaręczyny i chcecie zaplanować, kiedy odbędzie się ten niezwykły dzień. Teraz czas na strategię. Co? Gdzie? Jak? Kiedy? I dlaczego? Spraw do załatwienia jest całe mnóstwo, dlatego najlepiej od razu po ustaleniu daty ślubu, spiszcie plan, żeby później nie biegać za wszystkim na ostatnią chwilę.

 

Wybór daty ślubu

Samo ustalenie daty ślubu jest kluczowe. Termin zazwyczaj nie bierze się z powietrza. Niektórzy ustalają ten dzień już dwa lata wcześniej ? wtedy mają większy wybór na przykład co do sali, czy restauracji, w której odbędzie się przyjęcie. Czasem narzeczeni nie mają tyle czasu i muszą uporać się z organizacją ślubu i wesela w ciągu kilku miesięcy ? tutaj wybór na pewno jest mniejszy (zwłaszcza jeżeli ślub ma się odbyć w popularnych terminach ? np. w miesiącach letnich).

Ustalając datę ślubu na pewno bierzecie pod uwagę jakiś ważny dla Was dzień (np. rocznicę Waszego poznania się) albo to, że lubicie daną porę roku, ale powinniście uwzględnić także plany najbliższej rodziny, bo może się okazać, że na przykład babcia ma ten termin zaplanowaną operację, a brat wykupione wczasy. Po uzgodnieniu daty z najbliższą rodziną, udajecie się do wybranej przez Was restauracji lub domu weselnego i zarezerwujcie ustaloną datę. Kolejnym krokiem powinny być odwiedziny w kościele lub urzędzie stanu cywilnego (w zależności jaki ślub planujecie) oraz rezerwacja dnia i godziny ślubu.

 

Oprawa muzyczna, fotograf i inne ważne elementy

Następnym elementem, który należy zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem, jest oprawa muzyczna przyjęcia weselnego (zespół lub dj) ? cieszący się dobrą renomą fachowcy czasem mają terminy zarezerwowane na półtora roku do przodu. Również dobrzy fotografowie i kamerzyści mają grafik zapełniony na ponad rok do przodu.

Bardzo ważną częścią przygotowań dla każdej przyszłej panny młodej jest oczywiście suknia ślubna. Jeżeli zamierzacie ją uszyć, to musicie zacząć pierwsze wizyty u krawcowej na minimum pół roku przed ślubem. Kupno lub wypożyczenie sukni ślubnej w renomowanym salonie wymaga wizyty nawet na rok przed ślubem.

Zaproszenia ślubne wręcza się co najmniej na 3 miesiące przed ślubem, a jeżeli chcemy, by przybyło jak najwięcej gości, to lepiej wcześniej ? żeby Wasi goście nie zdążyli zaplanować nic ważnego na ten dzień. Pamiętajcie, żeby zacząć rozwożenie lub wysyłkę zaproszeń trochę wcześniej bo nie będziecie w stanie rozdać wszystkich w ciągu jednego tygodnia. Także musicie już na około pół roku przed ślubem wybrać wzór zaproszeń i zlecić je do druku.

Pamiętajcie o jeszcze jednej ważnej sprawie ? jeżeli spodziewacie się dużej ilości przyjezdnych gości, zarezerwujcie dla nich hotel. Idealnie byłoby gdyby miejsca noclegowe mieściły się przy sali, w której odbędzie się przyjęcie weselne lub możliwie jak najbliżej. Najlepiej zróbcie rezerwację większej ilości pokoi dużo wcześniej ? jeśli goście nie potwierdzą przybycia, po prostu odwołacie rezerwację lub zmniejszycie ilość pokoi.

 

Drobiazgi, ale ważne

Musicie odpowiednio wcześniej zaklepać termin u fryzjerki, kosmetyczki, cukiernika, dekoratora, jeśli takowego potrzebujecie oraz zarezerwować samochód, jeśli chcecie wynająć limuzynę lub jakiś zabytkowy pojazd, który zawiezie Was do kościoła.

Nie zapomnijcie odpowiednio wcześnie zamówić obrączek i kupić garnituru dla pana młodego. Do tego dochodzi zakup butów, dodatków (bielizna, biżuteria, czy okrycie wierzchnie dla panny młodej). Poza tym trzeba pamiętać o kwiatach, prezentach dla rodziców, alkoholu, czasem wizytówkach na stoły, wskazujących kto gdzie siedzi, balonach do dekoracji domów państwa młodych, dekoracji samochodu, dekoracji kościoła, oprawie muzyczna mszy (jeśli chcielibyście aby oprócz organisty przygrywał Wam na przykład skrzypek). Sami się przekonacie, że tych drobiazgów jest mnóstwo!

 

Potwierdzenie przybycia gości

Koniecznie pamiętajcie, aby na zaproszeniach ślubnych umieścić prośbę o potwierdzenie przybycia i najlepiej podać Wasz numer telefonu oraz datę, do której goście mają się skontaktować. Jeśli tego nie zrobią, sami zadzwońcie i upewnijcie się, czy się pojawią ? w ten sposób unikniecie przykrej niespodzianki i zbędnych kosztów.

 

Podróż poślubna

Czy pomyśleliście o tym, że po wyczerpujących przygotowaniach i stresie towarzyszącym temu wyjątkowemu wydarzeniu, należy Wam się odpoczynek? Zaplanujcie sobie odpowiednio wcześniej przynajmniej krótką podróż poślubną, która będzie uwieńczeniem Waszego święta ? tym razem tylko we dwoje, bez rodziny, gości i całego zamieszania.